Lite Box 1200×1200 – BCLP1200
Pallet Spec or  View full product spec PDF
Get a Quote
Description
Product code / Ref: BCLP1200
Size: (L) 1200 mm   (W) 1200 mm   (H) 133 mm
Weight: 16 kg
Material: PP
Colour/s: Black
Dynamic load: ?kg
Static load: ?kg
Racking load:  –
Perimetrical groove: Yes
Packing per stack: 34
Other info: Runners (optional)
Sleeve spec
Product code / Ref: BCLS1200
Size: (L) 1200 mm   (W) 1200 mm
Internal dimensions: (L) 1163 mm (W) 1163 mm
Belt height: Minimum 390 mm / maximum 1198 mm
Thickness: From minimum 5mm to maximum 10 mm
Thickness: Minimum 8.5 mm / maximum 10 mm
Density: Minimum 1.5kg/m2 to maximum 3kg/m2
Material: PP
Colour: On demand according to quantities (minimum 1000kg)
Other info: Foldable door on one or two sides (optional)
Option to fix belt to pallet and lid with 8 hooks
Rimmed contour
Foldable
Lid spec
The upper part of the lid is made with a special structure to allow the stacking of the boxes.
Product code / Ref: BCLL1250